fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Między wierszami » Zadbaj o Pełną Motywację Pracowników!

Zadbaj o Pełną Motywację Pracowników!

Nie ma firmy, bez ludzi. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zadbać o zespół, dzięki któremu Twoja organizacja funkcjonuje. Mimo że kwestia skutecznej motywacji i dbania o pracowników wydaje się oczywista — wielu pracodawców nadal się nad tym nie zastanawia. Dlatego postanowiłem napisać kilka słów o tym, jak zadbać o naturalną i efektywną motywację pracowników.

Zacznijmy od tego, czego NIGDY nie powinno się robić, czyli…

Należy uważać na ten podstawowy błąd motywowania pracowników!

Podstawowy Błąd w Zarządzaniu

Pracownicy nie są maszynami! Omawiając temat motywacji — nie możemy o tym zapominać. Prawda jest taka, że możesz mieć bogato skonstruowany system wynagrodzeń, świetną komunikację wewnątrz firmy i najlepsze możliwości rozwoju na świecie, a i tak mieć zespół pozbawiony energii i chęci do pracy. Wystarczy, że trafisz na ludzi, którzy cenią sobie swobodę i zaczniesz rygorystycznie pilnować ich czasu spędzonego na piciu kawy. 

Dlatego pamiętaj, że masz do czynienia z ludźmi. Twoi pracownicy czują, myślą, mają ambicje i często chcą zyskać z pracy nieco więcej, niż jedynie wypłatę. Szkoda byłoby to zniszczyć przez nierealne wymagania, prawda?

Co Tak Naprawdę Motywuje Pracowników?

Teoria zarządzania jest dość bogata w czynniki, systemy i rozwiązania, które motywują pracowników. Jednak dla ułatwienia i uporządkowania — przedstawię po krótce 9 z nich. To powinno dość dobrze zobrazować, jak wiele aspektów należy brać pod uwagę, gdy mówimy o zaangażowaniu zespołu do pracy.

Fach

Część pracowników pragnie być prawdziwymi fachowcami i samo zdobywanie fachu będzie dla nich wystarczającą motywacją.

Cel

Mniejsze i większe zwycięstwa potrafią zagrzać do pracy niejednego specjalistę.

Rozwój

Zarówno osobisty, jak i zawodowy. Czy dajesz na to możliwości w swojej firmie?

Porządek

Bałagan, problemy organizacyjne i brak określonego celu może dość skutecznie zdemotywować pracowników!

Wolność

Niektórzy ludzie nie potrafią pracować w zbyt sztywnych ramach. Pozwól im na nieco luzu!

Doświadczenie

Nie tylko w kontekście zawodowym, ale również życiowym. Jeżeli Twoja firma zapewnia ciekawe przeżycia, to pracownicy na pewno to docenią.

Pozycja

Często wystarczy sama chęć do tego, by piąć się w górę firmowej hierarchii, aby zakasać rękawy.

Bezpieczeństwo

W czasach pandemicznych jest to szczególnie ważny element.

Pieniądze

No, ale to oczywiste!

Pamiętaj, że każdy Twój pracownik jest inny i co innego będzie go motywować!

Każdy Pracownik Jest Inny!

Im większa firma, tym trudniej o indywidualne podejście. Oznacza to, że nie możesz stworzyć jednego schematu i oczekiwać, że w magiczny sposób podziała on na wszystkich pracowników. Tak, jak musisz rozumieć potrzeby klienta na zewnątrz swojej organizacji — tak musisz znać też potrzeby ludzi WEWNĄTRZ. Na szczęście w tej drugiej sytuacji masz nieco łatwiejsze zadanie, ponieważ możesz pozwolić sobie na bezpośredni kontakt z zespołem. Poznaj ich i dowiedz się, jakimi wartościami kierują się w życiu. To może być dla Ciebie bardzo wartościowa lekcja!

Sprawdzony System Motywacyjny

Wyróżnia się 5 zasad efektywnego motywowania pracownikami. Pierwsza wskazuje na to, by skupić swoje działania jedynie na tych aspektach, które mają największą szansę powodzenia. Oznacza to, że jeżeli będziesz mieć do wyboru zmianę ziaren kawy w ekspresie, a system premiowy — Twój wybór powinien paść na to drugie.

Odkryj 5 sprawdzonych zasad motywowania pracownikow

Druga zasada kładzie nacisk na to, by nagrody były efektem JEDYNIE tych zachowań, które są przez Ciebie najbardziej pożądane. Po trzecie — cały system musi być jasno, klarownie i trwale opisany. Nie możesz zostawiać zbyt dużego pola do namysłu i domniemywań! Czwarta zasada zniechęca do stosowania równych nagród. Przyznanie premii po równo między pracownikami (na przykład, gdy cały oddział osiągnie wynik) zmotywuje zespół do — co najwyżej — przeciętnych lub średnich wyników.

Piąta i ostatnia zasada ponownie kładzie nacisk na klarowność przekazu. Rolą osoby zarządzającej powinno być jasne przedstawienie pracownikom — jakie zachowania, działania i postawa będzie decydować o przyznanej nagrodzie. Dzięki temu każdy może samodzielnie ocenić, czy postępuje zgodnie z założeniami systemu.

To Jak? Działamy?

Choć zebrany tutaj materiał jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej — to warto wziąć sobie do serca fakt, że motywowanie wcale nie jest łatwe. Jednak dzięki empatii, zrozumieniu i chęci wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pracowników, możesz stworzyć skutecznie działający system.

Gdy postanowisz stworzyć program motywacyjny dla swojego zespołu, pamiętaj, że pieniądze często nie są jedynym celem. Zwracaj też uwagę na to, kto dla Ciebie pracuje. Czym Twoi pracownicy się kierują w życiu? Co jest dla nich ważne?

W tych pytaniach kryje się prawdziwa droga do motywacji.

Do Zobaczenia Między Wierszami!