fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Między wierszami » Jak znaleźć czas na życie – mając firmę?

Jak znaleźć czas na życie – mając firmę?

Prowadzenie własnej działalności nie jest ani łatwym, ani relaksującym zajęciem. Co więcej – jest bardzo czasochłonne. Dlatego praktycznie każdy przedsiębiorca choć raz zadał sobie pytanie: jak znaleźć czas na życie, mając firmę? Mimo że sama idea work life balance kojarzy się bardziej z pracą na etacie, to uważam, że ma ona swoje odbicie w prowadzeniu własnej firmy. Zwłaszcza jeśli mówimy o mini i mikro przedsiębiorstwach!

Technik na to, jak zachować work life balance można znaleźć od groma. Zarówno tych, które może zastosować pracodawca, by wesprzeć pracowników, jak i tych, które możesz wprowadzić dla własnego zdrowia. Postanowiłem zebrać tutaj 6 najważniejszych zasad, które moim zdaniem (i zgodnie z moim doświadczeniem) mają realne przełożenie na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Jednak zanim zagłębimy się w to, jak znaleźć czas na życie, mając firmę – pochylmy się na chwilę nad tym: czym w ogóle jest work-life balance?

Idea Work Life Balance

Idea Work Life Balance

Żeby w pełni zrozumieć rolę i znaczenie samej idei work life balance – trzeba zrozumieć, skąd pochodzi i czemu miała zapobiec. To, że w ramach tego artykułu obrałem strategię opisania, jak znaleźć czas na życie, mając firmę, wcale nie oznacza, że jedynie na tym opiera się prawidłowa równowaga w życiu i biznesie. Sam zamysł swoje początki ma w latach 70-80 XX wieku. To właśnie wtedy, ze względu na prawdziwą pandemię pracoholizmu i wypalenia zawodowego – wiele firm zaczęło propagować „zdrowe zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym”.

Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie temu zawdzięczamy 8-godzinny tryb pracy. Po prostu nowy system przewidywał trójpodział doby. 8 godzin pracy, 8 czasu wolnego i 8 snu. Sam podział był idealnym rozwiązaniem, ponieważ większość pracowników mieszkała bardzo blisko zakładu pracy, a po zamknięciu drzwi – mogło całkowicie zapomnieć o sprawach zawodowych.

Dzisiaj taki scenariusz jest bardzo rzadko spotykany. Zwłaszcza gdy prowadzi się własną działalność. W takiej sytuacji nie możemy zamknąć się w sztywnej ramie 8-godzinnego dnia pracy. Powstaje więc pytanie, jak znaleźć czas na życie mając firmę?

Pierwsza zasada work-life balance, czyli planowanie!

Na samym początku trzeba sobie uświadomić dwie rzeczy. Obie podam metaforycznie. Biznes to nie sprint, to maraton oraz to, że prowadzenie firmy jest jak gra w szachy – wymaga strategii. Te dwa aspekty powinny dość mocno zobrazować Ci, jaki powinien być Twój pierwszy krok do tego, jak znaleźć czas na życie, mając firmę! W teorii – wystarczy, że skupisz się na długofalowych celach i zbudujesz realny i stopniowy plan działania. Tylko i aż tyle.

Pierwsza Zasada Work-Life Balance, Czyli Planowanie!

Korzystanie z takich narzędzi jak Teams, Zoho, Nozbe lub zwykłego kalendarza mocno ułatwiają sprawę. Dzięki konsekwentnemu planowaniu swoich działań nie ma możliwości, by Twoje obowiązki się nagromadziły, przytłoczyły, a co za tym idzie – wpłynęły na Twoje życie prywatne!

Oczywiście samo planowanie wiele osób może przerazić do tego stopnia, że do końca życia nie będą wiedziały, jak zachować work life balance. Dlatego zacznij od małych kroków. Zaplanuj sobie posty na social media na przyszły miesiąc. Zdejmij ze swoich barków potrzebę gonienia za kolejnymi publikacjami. Opracuj system i systematycznie planuj swoje działania co najmniej miesiąc w przód. Taka taktyka to jeden z lepszych sposobów na to, jak znaleźć czas na życie, mając firmę, ponieważ automatyzuje sporą część Twoich obowiązków.

Jak Znaleźć Czas Na Życie, Mając Firmę? Odpoczywając!

Jak Znaleźć Czas Na Życie, Mając Firmę? Odpoczywając!

Brzmi nietypowo, prawda? Niestety rzeczywistość jest okrutna i pośród wielu swoich znajomych widzę, że odpowiedni odpoczynek nie jest wcale tak oczywistym aspektem życia. A przecież zachowanie równowagi między życie prywatnym a zawodowym w ogromnej mierze opiera się na odpowiednim relaksie!

Oczywiście szukając sposobu na to, jak znaleźć czas na życie, mając firmę – pewnie nawet nie marzysz o tym, by spędzać piątkowe popołudnia w wannie lub na siłowni. I tu jest właśnie sedno problemu.

Wielu przedsiębiorców, a zwłaszcza mini i mikro firm, boryka się z problemem… wyrzutów sumienia. Tak! Poznałem mnóstwo osób, które karciły się za odrobinę luksusu, relaksu i odcięcia od życia firmy. Wynika to oczywiście z poczucia, że wszystko musi być przez nich kontrolowane na każdym etapie.

Taka pogoń jest absolutnie sprzeczna ze zdrowym funkcjonowaniem, zwłaszcza jeśli ktoś dąży do tego, by znaleźć czas na życie, mając firmę! Tak więc zrelaksuj się i pozwól sobie na odpoczynek. Pasywny, aktywny, jaki tylko chcesz. Bo masz do tego prawo!

Trzecia Zasada Tego, Jak Znaleźć Czas Na Życie, Mając Firmę: Oddzielaj Światy.

Trzecia Zasada: Oddzielaj Światy.

Nie zaskoczę absolutnie nikogo, gdy powiem, że przenoszenie pracy do domu jest bardzo złym pomysłem. Oczywiście teraz, w erze pracy zdalnej i robienia z własnych mieszkań biur – odkrycie tego, jak zachować work life balance – jest szczególnie trudne. Osobiście staram się ograniczyć tematy firmowe z bliskimi do absolutnego minimum. Dzięki temu mogę swobodnie zamknąć laptopa i w pewnym sensie wrócić „po pracy do domu”.

Jednak wiem, że nie zawsze jest to takie łatwe. Przez ostatni rok można było przeczytać ogromne ilości badań mówiące, że coraz więcej osób ma problem z odróżnianiem tych dwóch światów. Odbieranie telefonów służbowych poza godzinami pracy. Sprawdzanie maila do późnego wieczora i tego typu sytuacje są praktycznie normą. Jednak, jeżeli naprawdę chcesz znaleźć czas na życie, mając firmę, to musisz nauczyć się, jak przechodzić „do cywila”.

Najlepiej oddziel sobie przestrzeń w swoim mieszkaniu, w której jedyne, co robisz, to pracujesz. Dzięki temu pozostała część nie będzie kojarzyła Ci się z pracą, a z odpoczynkiem i domowym ogniskiem!

Czwarta Zasada Tego, Jak Znaleźć Czas Na Życie, Mając Firmę.

Czwarta Zasada tego, Jak znaleźć czas na życie, mając firmę.

Człowiek z natury jest zwierzęciem stadnym. Wyjątkiem mogą być skrajni introwertycy, choć i oni od czasu, do czasu potrzebują towarzystwa. Dlatego też musisz dbać o kontakty międzyludzkie. Może nie jest to idealny sposób na to, jak znaleźć czas na życie, mając firmę, ale na pewno wspomoże Cię w pozostałych aspektach. Dzięki zdrowemu funkcjonowaniu w grupie możesz odciąć swoje myśli od obowiązków firmowych, a co za tym idzie – odpocząć.

Jest jedna ważna zasada w tym wszystkim, z którą spotkałem się, mając 18 lat i pracując w gastronomii – po robocie nie gadamy o robocie. Choć jest to oczywiste, to nie zawsze respektowane. Niestety, ale w momencie, gdy praca zajmuje ogromną część naszego funkcjonowania, to staje się ona często tematem numer jeden. Chcąc znaleźć czas na życie, mając firmę, musisz ograniczyć tematy biznesowe w sytuacjach towarzyskich do absolutnego minimum. W przeciwnym razie, nasze myśli będą nadal krążyć wokół firmy!

Od czasu, do czasu odmawiaj, by znaleźć czas na życie, mając firmę.

Piąta, ważna zasada: odmawiaj.

Zdrowa równowaga w życiu i biznesie wymaga konkretnego zestawu umiejętności i cech charakteru. Wśród nich na pewno musi znaleźć się asertywność. Nie masz możliwości na to, by znaleźć czas na życie, mając firmę, jeśli nie potrafisz odmówić! Oczywiście skrajny egoizm również nie jest wskazany. Musisz zdać sobie sprawę, że często Twój czas i Twoje życie jest ważniejsze, niż wyręczenie kogoś lub załatwianie czyjejś sprawy. W przeciwnym wypadku zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym będzie dla Ciebie potwornie trudne.

Wyrobienie w sobie zdrowej dozy asertywności wymaga nie lada wysiłku, czasu i wytrwałości. Jednak z całą pewnością mogę powiedzieć Ci, że warto. Koniec końców, jak chcesz znaleźć czas na życie, mając firmę, jeśli ciągle załatwiasz za innych ludzi problemy?! Skup się na własnym życiu i dbaj o własne szczęście. W ten sposób z pewnością znajdziesz swój prywatny, złoty środek.

Szósta (najważniejsza) zasada, Jak Znaleźć Czas Na Życie, Mając Firmę.

Jest jedna rzecz, bez której żadna firma nie osiągnęłaby sukcesu. Największe innowacje, multi-milionowe korporacje i kultowe marki. Wszystkie opierały się na tej zasadzie. Steve Jobs, Elon Musk, czy chociażby Jeff Bezos. Każdy z nich wykorzystuje dokładnie tę zasadę, by do tego, by znaleźć czas na życie mając firmę. Mowa oczywiście o… delegowaniu zadań.

Szósta (Najważniejsza) Zasada Tego, Jak Znaleźć Czas Na Życie, Mając Firmę.

Tak. Klucz do tego, jak zachować work life balance w sposób poprawny, zdrowy i skuteczny opiera się na zrozumieniu, że doba ma 24 godziny. Niezależnie od tego, ile musimy zrobić. Dlatego też na pewnym etapie delegowanie jest jedyną drogą do tego, by utrzymać swój rozwój. Wiedzą o tym wszyscy, którzy osiągnęli sukces.

Nie możesz być w swojej firmie copywriterem, designerem, HRowcem i dostawcą. Musisz znaleźć ludzi, którzy Cię wyręczą i którzy (najczęściej) zrobią to lepiej, szybciej, skuteczniej. Jeżeli potrzebujesz wsparcia — rzuć okiem na zakres tego, w czym mogę Ci pomóc: tutaj! Gdybym miał wybrać jedną metodę na to, jak znaleźć czas na życie mając firmę, to wybrałbym dokładnie tę.

Kilka słów na koniec.

Pamiętaj o tym, żeby nie wprowadzać wszystkich tych zasad z dnia na dzień. Może się to odbić potwornymi konsekwencjami i zamiast znaleźć czas na życie, mając firmę – dołożysz sobie kłopotów i obowiązków. Stosuj pojedyncze metody i zasady w poszczególnych sytuacjach i powoli wyrabiaj nawyki. Przypomnę to, co napisałem na początku: to maraton, a nie sprint!

Pamiętaj też, że istnieje ogrom innych metod na to, jak znaleźć czas na życie mając firmę, więc jeżeli moje sposoby Cię nie przekonują – zgłęb temat i odkrywaj kolejne systemy. Każdy z nas jest inny i dla każdego z nas, inne działania będą skuteczne. Dlatego zachęcam Cię do odkrywania coraz to kolejnych sposobów na to, by ułatwić sobie życie.

Powodzenia!

Do Zobaczenia Między Wierszami!