fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Między wierszami » Łatwy Sposób Jak Oszczędzać Pieniądze

Łatwy Sposób Jak Oszczędzać Pieniądze

Niezależnie od tego, czy zarabia się 5 000 zł, czy 50 000 zł – prędzej, czy później każdy zada sobie pytanie „jak oszczędzać pieniądze”. Przyczyną jest oczywiście fakt, że nieważne jest, ile potrafimy włożyć do naszego portfela każdego miesiąca. Ważne jest, ile możemy w nim zachować!

Oczywiście metod, tricków, patentów i sztuczek na to, jak oszczędzać pieniądze jest mnóstwo. W tym artykule chcę podzielić się z Tobą jedną z powszechniejszych, łatwiejszych i skuteczniejszych praktyk. Dzięki temu będziesz mógł wdrożyć ją do swojego życia praktycznie od zaraz!

Metoda 6 Słoików?
Prosty Sposób Na To Jak Oszczędzać Pieniądze!

Metoda 6 Słoików? Prosty Sposób Na To Jak Oszczędzać Pieniądze!

Żeby w pełni docenić tę metodę, należy wziąć pod uwagę, że jej twórcą jest nie kto inny, jak T. Harv Eker. A komu innemu wierzyć w zakresie oszczędzania i planowania wydatków, jak nie kanadyjskiemu multimilionerowi? Zwłaszcza jeśli jego metoda jest zarówno skuteczna, jak i prosta do wdrożenia!

Prawda jest taka, że metoda 6 słoików sprowadza się do (bardzo prostego) kontrolowania WSZYSTKICH zarobków. W jaki sposób? Dzieląc je na poszczególne kategorie, według wcześniej ustalonych kryteriów i procentów. W ten sposób, każde 100, 1 000 czy 10 000 zł, które zasili Twoje konto – zostanie podzielone na poszczególne kategorie. Możesz to robić na wiele różnych sposobów. Osobne konta bankowe, koperty z gotówką, tabelka w Excel lub cokolwiek innego. Ważne, żeby było to dla Ciebie w 100% komfortowe (i skuteczne!).

Jak Oszczędzać Pieniądze Metodą 6 Słoików?

Ale, ale! Skoro metoda 6 słoików polega na DZIELENIU funduszy, to jak oszczędzać pieniądze przy jej pomocy?! Wyobrażam sobie, że może to nie być jasne na początku. Jednak myślę, że wszystko nabierze sensu, gdy zobaczysz, w jaki sposób powinno się według T. Harv Ekera dzielić zarobki:

Harv Eker - twórca metody 6 słoików do oszczędzania pieniędzy.
Słoik #1Podstawowe Wydatki55%
Słoik #2Nieprzewidziane koszty10%
Słoik #3Rozrywka10%
Słoik #4Edukacja10%
Słoik #5Inwestycje10%
Słoik #6Akcje Charytatywne5%

Jak widzisz – główną myślą jest dysponowanie „na bieżąco” zaledwie 85% swoich dochodów. Choć tak naprawdę, powinniśmy wziąć pod uwagę jedynie 55%, które pokrywają absolutne podstawy przeżycia. Warto tutaj zaznaczyć, że mówimy o DOCHODZIE. Nie powinieneś dzielić w ten sposób swoich przychodów! Wiem, że nie muszę Ci tego mówić, ale wolę chuchać na zimne, niż ryzykować wściekłe maile, po tym, jak ktoś przeznaczy 10% przychodu swojej firmy na prywatną rozrywkę.

Skoro już wiesz, jak powinien wyglądać cały system – omówmy poszczególne kategorie!

W metodzie 6 słoików podstawowe wydatki to aż 55%!

Słoik #1
Podstawowe wydatki / 55%

Mimo że nazwa tej kategorii mówi sama za siebie – to warto ją omówić. W tych 55% powinieneś zawrzeć nie tylko czynsz, opłaty i ewentualne paliwo. Ta kategoria powinna również pokrywać takie aspekty, jak na przykład jedzenie, abonament na telefon lub rata kredytu! Możemy mówić o stabilności finansowej, dopiero gdy uda Ci się trzymać tego ograniczenia. Zarządzając swoimi pieniędzmi tak, by 55% Twojego dochodu pozwalało na spłacenie wszystkich comiesięcznych zobowiązań.

Oczywiście to, jak będziesz oszczędzać pieniądze, zależy od poziomu Twoich zarobków. Istnieje spora szansa, że próg 55% jest dla Ciebie zbyt niski (lub zbyt wysoki). Dlatego poświęciłem temu parę słów w dalszej części artykułu. To, co musisz wiedzieć na ten moment, to fakt, że 55% Twojego dochodu powinno w zupełności wystarczyć, by zapewnić Ci przetrwanie (na takim czy innym poziomie).

Słoik numer dwa przechowuje pieniądze na duże (i nieprzewidziane) wydatki w wysokości 10% całości.

Słoik #2
Duże (i nieprzewidziane) wydatki / 10%

Szukając w metodzie 6 słoików tego, jak oszczędzać pieniądze – przy tej kategorii to odnajdujemy. Wynika to z tego, że ten dział powinien stanowić swego rodzaju poduszkę finansową, która powinna rosnąć z miesiąca na miesiąc.

Dzięki temu „słoikowi” możesz odzyskać pewność i bezpieczeństwo, niezależnie od sytuacji. Z racji, że jego głównym założeniem jest przygotować Cię na nieprzewidywalne sytuacje. Operacja, awaria lub remont. Od teraz – możesz być gotów na każdą sytuację.

Oczywiście ta kategoria nie ogranicza się jedynie do zbierania pieniędzy „na zaś”. Możesz w ramach tego „słoika” gromadzić fundusze na większe wydatki, takie jak: wakacje, nowy samochód, sprzęt elektroniczny itd. Dzięki temu możesz oszczędzać pieniądze w konkretnym celu, a nie dla samego faktu ich zbierania!

W metodzie 6 słoików, znajdzie się też miejsce na rozrywkę!

Słoik #3
Rozrywka / 10%

Nie ma co ukrywać, że jest to najprzyjemniejsza kategoria tej metody. Oczywiście w tych 10% musisz zawrzeć wszystkie przyjemności, rekreacje i atrakcje. Od wyjścia do kina, przez gry komputerowe, aż po imprezy z szampanem w roli głównej. Wszystko zależy od tego, na ile pozwoli Ci Twoje 10% w skali miesiąca!

Oczywiście tak, jak przy poprzednich kategoriach – tutaj również obowiązują zasady, które mają Ci pomagać w tym, jak oszczędzać pieniądze. Po pierwsze, te pieniądze są w 100% na Twoją rozrywkę. Nie „przekładaj” ich do innych kategorii, wychodząc z założenia, że gdzie indziej bardziej się przydadzą. Relaks to część życia! Po drugie, to konto, koperta lub słoik musi być puste pod koniec miesiąca! Po trzecie, jeżeli naprawdę nie wiesz, co zrobić z pieniędzmi, to połącz przyjemne z pożytecznym. Zabierz znajomych do ciekawego miejsca lub zorganizuj imprezę dla swojej rodziny.

Środki na edukację stanowią bardzo ważny element oszczędzania pieniędzy metodą 6 słoików.

Słoik #4
Edukacja / 10%

Osobiście uważam, że jest to najważniejsza część tego sposobu, który uczy, jak oszczędzać pieniądze. Oczywiście nie jestem w tym zdaniu odosobniony, ponieważ sam T. Harv Eker w swoich przemówieniach, szkoleniach i książkach mówi o odpowiedniej motywacji i podejściu do życia. A to nieodzownie łączy się z tym, żeby inwestować fundusze w swoją głowę.

O ile na pierwszy rzut oka, 10 % może wydawać się zbyt dużą kwotą, o tyle, gdy weźmiemy pod uwagę kursy warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych – nabiera to sensu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku słoika nr 2 (Duże wydatki) – tutaj również możesz spokojnie kumulować fundusze. Jeżeli nie możesz opłacić danego szkolenia, kursu lub materiału z jednomiesięcznej części — odkładaj tak długo, aż uzbierasz.

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że pieniądze, które przeznaczysz w tę kategorię, zwrócą się kilkunastu lub kilkuset krotnie w przeciągu najbliższych paru lat. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakie umiejętności i wiedzę zainwestujesz. Jednak niezależnie od drogi, to będzie coś, co zostanie z Tobą do końca życia.

Powinno się inwestować conajmniej 10% zarobionych pieniędzy, aby zabezpieczyć swoją przyszłość.

Słoik #5
Inwestycje /10%

Nie mylić z hazardem! Gdy mówię o 10% Twojego dochodu przeznaczonego na inwestycje, to mam na myśli instrumenty, które będą na siebie (i Ciebie) zarabiały długoterminowo. Dlatego też nie polecam działania w tym zakresie jako day trader. Nie ma to być dla Ciebie nowa praca lub aktywne dorabianie, tylko spokojne i przemyślanie lokowanie pieniędzy.

Mogą to być akcje, dywidendy, obligacje, Forex, czy chociażby kryptowaluty. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tych rzeczach nieco więcej – z całego serca polecam Ci bloga, który prowadzi Tomek Jaroszek. Sam od długiego czasu go obserwuje, więc wiem, że może Ci wskazać odpowiedni kierunek w zakresie inwestycji, giełdy i zaradności finansowej.

Oczywiście w zakresie tych 10% mówimy również o większych inwestycjach, takich jak nieruchomości lub mniejszych jak fundusze inwestycyjne. Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu i energii chcesz poświęcić na zbudowanie swojego dochodu pasywnego.

Karma wraca. Dlatego też warto wspomóc potrzebujących z naszych oszczędności.

Słoik #6 – Dobroczynność / 5%

Pieniądz ma kilka ról. Możesz go zarobić, wydać, zainwestować lub zaoszczędzić. Jednak, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał – powinien on również pomagać. Niezależnie od tego, czy wierzysz w karmę, czy nie. Warto podzielić się swoim szczęściem z tymi, którzy mieli go nieco mniej. Co prawda nie jest to kwintesencją tego, jak oszczędzać pieniądze, ale naprawdę warto uwzględnić to w swoich funduszach.

O ile dla nas równowartość 5% może nie stanowić większego problemu, to tyle dla osób naprawdę potrzebujących może to oznaczać powrót do normalnego życia. Możesz zrobić listę ważnych dla Ciebie ośrodków, które będą otrzymywać od Ciebie comiesięczną wpłatę lub aktywnie poszukiwać zrzutek, na które zdecydujesz się przeznaczyć swoje 5%. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że ja w pierwszej kolejności sprawdzam, czy moi znajomi nie organizują lub nie wspomagają jakiejś akcji.

Czy Każdy Może Tak Oszczędzać Pieniądze?

Brutalna prawda jest taka, że: nie. Jednak nie wynika to z ograniczeń budżetowych, demograficznych czy kulturowych. Wynika to z charakteru, dyscypliny i zrozumienia długoterminowego celu. Niestety, ale bez odpowiedniego podejścia – ta metoda nie przyniesie pożądanych (lub jakichkolwiek) efektów. Bez wytrwałości, cały ten system jest pozbawiony sensu.

Ale jeśli uważasz, że masz na tyle mocny charakter, by trzymać się sztywno ustalonych ram i czujesz, że chcesz zadbać o swoją przyszłość – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś skorzystał z tej metody!

Problemy Przy Oszczędzaniu Pieniędzy Metodą 6 Słoików.

Problemy przy oszczędzaniu pieniędzy metodą 6 słoików.

Skoro już wiemy, że jedyną przeszkodą przy tym, jak oszczędzać pieniądze metodą 6 słoików możesz być ty… pomówmy o problemach. Co rzeczywiście może być problematyczne, to prowadzenie 6 kont bankowych lub lokowanie całej gotówki w kopertach. Pierwsza metoda jest problematyczna, zwłaszcza że u różnych operatorów może się wiązać z chaosem i brakiem organizacji. Druga z kolei jest mało komfortowa i dość ryzykowna.

Kolejnym problemem, a raczej ograniczeniem metody 6 słoików jest fakt, że jest to sposób dobry na początek. Wynika to z tego, że mając już podstawowe pojęcie o finansach i zarys umiejętności zarządzania funduszami – można skorzystać z bardziej skomplikowanych i wydajniejszych metod. Nie oznacza to jednak, że metoda 6 słoików to zły sposób do tego, by oszczędzać pieniądze! Można z niego korzystać latami, jednak może on być „niepełny” dla tych, którzy chcą się w pełni poważnie zająć budżetem domowym.

Jak Oszczędzać Pieniądze Metodą 6 Słoików Zarabiając 3 000 Zł Netto?

Jak oszczędzać pieniądze zarabiając 3 000 zł netto?

Istnieje ogromna szansa na to, że zarabiasz więcej. Jednak dzięki użyciu takiej kwoty – mogę pokazać Ci, że ta metoda jest w 100% realna! Dla pełnego obrazu przejdziemy przez wszystkie słoiki – opisując, co można zrobić przy danych kwotach. Dla kwoty 3 000 zł netto, metoda 6 słoików wyglądałaby tak:

  • Koszty podstawowe – 1 650 zł (55%)
  • Oszczędności – 300 zł (10%)
  • Rozrywka – 300 zł (10%)
  • Edukacja – 300 zł (10%)
  • Inwestycje – 300 zł (10%)
  • Pomoc innym – 150 zł (5%)
Przy niższych zarobkach należy ograniczyć wydatki jedynie, do tych najważniejszych.

Jak Oszczędzać pieniądze mając na życie 1650 zł?!

Myślę, że już na tym etapie widzisz, że ta metoda ma sens! Oczywiście sytuacja, w której musimy pomieścić wszystkie koszty życia w mniej niż 1 700 zł to niezbyt luksusowa perspektywa. Niemniej, jest ona realna i pozwalająca na funkcjonowanie. Co prawda należy w tym wypadku zrezygnować z samodzielnego mieszkania i pomyśleć nad życiem ze współlokatorami lub partnerką/partnerem. Dużą uwagę należy też w takiej sytuacji zwrócić na żywienie i nawyki. Używki takie jak papierosy czy alkohol mogą skutecznie uszczuplić Twój domowy budżet (nie dając tak naprawdę nic w zamian).

Zawsze możesz oszczędzić, chociaż 300 zł.

Czy 300 zł oszczędności to dużo? Cóż, w porównaniu z 0 zł, które najczęściej stanowi poduszkę finansową wielu ludzi, to tak. Oczywiście te 10% w założeniu ma rosnąć i dochodzić do imponujących rozmiarów. Dlatego też uważam, że tutaj również metoda 6 słoików zdaje egzamin.

Nawet przy małych nakładach pieniężnych, można zadbać o dobrą rozrywkę.

Przeznacz 10% na rozrywkę!

Rozrywka za 300 zł raczej nie będzie obejmować sushi oraz Don Perignon. Ale wyjście na miasto z przyjaciółmi czy do kina może już być w pełni opłacone z takiego budżetu. Przy założeniu, że miesiąc miałby 4 weekendy – możesz chodzić do kina co tydzień!

Kursy i szkolenia za 400 zł.

W kwestii edukacji to niestety w wielu przypadkach czekałoby Cię zbieranie i gromadzenie funduszy. Oczywiście takie rzeczy jak kursy online, czy książki nadal w pełni byłyby w zasięgu Twojej ręki. Jednak szkolenia i warsztaty stacjonarne wymagałyby od Ciebie konsekwencji i cierpliwości. Niemniej – jest to w pełni wykonalne.

Niezależnie od kwoty — zawsze można wspomóc potrzebujących i zadbać o swoje finanse.

Grosz do grosza…

Co do inwestycji, to rzeczywiście kwota 300 zł, które sugerowałaby Ci metoda 6 słoików, mogłaby być niewystarczająca. Jednak przy odrobinie cierpliwości i odpowiednim zbadaniu rynku – jestem pewien, że znalazłbyś kilka okazji na giełdzie. Oczywiście początkowo tak spadki, jak i wzrosty byłyby minimalne. Jednak z czasem, bazując na efekcie kuli śnieżnej – mógłbyś osiągnąć naprawdę imponujące wyniki!

Każda pomoc się liczy!

Last, but not least – pomaganie innym. Tutaj absolutnie nie można oceniać kwoty, ponieważ każdy powinien pomagać w zgodzie ze swoim sumieniem i portfelem. Osobiście myślę, że przekazanie 150 zł na dowolny cel charytatywny nie jest żadnym wstydem, a wręcz przeciwnie. Dlatego uważam, że w te 5% w pełni spełnia swoją rolę w przypadku metody 6 słoików.

Metoda 6 słoików, czyli jak skutecznie oszczędzać i inwestować pieniądze!

Jak widzisz, dzięki tej metodzie nie musisz się więcej martwić o to, jak oszczędzać pieniądze. Niezależnie od tego, jakiej metody użyjesz do rozdzielania poszczególnych kategorii – trzymam kciuki za Twoją wytrwałość.

Co do skuteczności tej metody, to raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Skoro działa ona (przy małych niedogodnościach) nawet przy kwocie 3 000 zł, to przy takich dochodach jak 5 000, czy 15 000, powinna być bardziej, niż wystarczająca.

Jednak pamiętaj – metoda 6 słoików to zaledwie początek drogi ku odpowiedzialnemu zarządzaniu pieniędzmi. Dlatego spróbuj wdrożyć ją do swojego życia możliwie szybko, aby zdobywać wiedzę, doświadczenie i nawyki, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Powodzenia!

Do zobaczenia między wierszami!